Alternative flash content

Requirements









Gyakori kérdések

Generated with MOOJ Proforms Basic Version 1.3

1. Válófélben vagyunk a feleségemmel. Nincs rossz viszony köztünk, ezért megállapodni szeretnénk a gyerektartás díjában is.

- Jóvá kell-e hagyatni a megállapodásunkat a bírósággal, hogy érvényes legyen?

- Válasz: Nem kell jóváhagyatni, az Önök megállapodása az érvényes.

2. 28 éves fiam van, aki műszaki egyetemi tanulmányokat folytat. Többször nem sikerültek a vizsgái, részben saját maga volt ennek az oka. Én időközben nyugdíjas lettem és a jövedelmem csökkent.

- Meddig vagyok köteles eltartani a gyermekemet?

- Válasz: A fő szabály, hogy a gyermek tartása a 25. évének betöltéséig tart, ennél idősebb továbbtanuló nagykorú gyermek tartására, rendkívül indokolt esetben kötelezhető a szülő. Tehát, ha úgy gondolja, kérheti a bíróságtól a tartás megszüntetését.

3. 8 éve elváltam a férjemtől. A gyerektartásdíjat 6 évig fizette. Én időközben a gyermekemmel külföldre kerültem és jómódban éltem, nem kértem a tartásdíjat. Időközben anyagi helyzetem megváltozott és újra szeretném, ha fizetné.

- Kérhetem-e az elmaradt tartásdíjakat tőle?

- Válasz: A tartásdíjat csak 6 hónapon belüli időre lehet érvényesíteni.

Kivéve, ha Önnek alapos oka volt, hogy nem kérte. Véleményem szerint, Ön nem mondhatott volna le a tartásdíjról, mert az a gyermeknek jár és nem Önnek.

4. Házastársak voltunk és a gyermekem apja a gyerek 6 hónapos korában elköltözött. 2 évig rá sem nézett a gyerekre, most újra jelentkezett és kéri, hogy adjam oda neki a gyereket, hogy minden hétvégén elvigye. A gyerek nem ismeri az apját és félő, hogy traumát okoz egy számára vad idegen emberrel való kapcsolat.

- Oda kell adnom a gyereket?

- Válasz: Nem fog örülni, de a szülővel való kapcsolattartást nem akadályozhatja meg, ez a gyermekének a joga. Ebben Ön nem dönthet. Azt kérheti a gyámhatóságtól, hogy ne vigye el, hanem jelöljön ki megfelelő láthatási módot, amely nem okoz a gyereknek traumát.

5.Mit tegyek? A férjemmel elválunk, már egy fél éve elköltözött otthonról, és a 6 éves gyerekünk nagyon rossz idegállapotba került. Azt a tanácsot kaptam egy pszichológus ismerősömtől, hogy ne engedjem, hogy az apjánál aludjon a gyerek, mert ő azt kérte tőle, hogy mellette akarjon maradni.

Megtehetem e, hogy nem engedem a gyereket az apjánál aludni?

Csak akkor teheti meg, ha a Bíróságtól kéri az ebben való döntést, vagy peren kívül sikerül megegyezni. Ha sikerül az édesapját rávenni, rábeszélni, hogy várjanak a gyerek nála történő alvással, amíg a gyerek megnyugszik, ez lenne a legjobb megoldás, ha nem sikerül elkerülhetetlen a bírósági döntés. Ebben pszichológus szakértőt rendelnek ki, aki elmondja, a gyermek érdekében állhat, hogy a gyerek ne aludjon az apjánál. Ha később a gyerek megnyugszik, az apa is kérheti a döntés megváltoztatását.

6/ Vállalkozói vagyonmegosztások - A feleségem válópert indított ellenem és kéri a jó menő kft-ben lévő üzletrészem felét, amit én alapítottam.

Ha ön alapította, de a házassági életközösség alatt akkor ez közös tulajdonnak minősül, függetlenül attól, hogy a feleség soha nem dolgozott benne. Ebben az esetben fel kell venni a vagyonleltárba, és el kell számolni. Próbálja meg más vagyontárgyak átengedésével magához váltani az üzletrészt. Ha előre gondolt volna ilyen eshetőségre akkor a társasági szerződésben kizárhatta volna, hogy bármilyen jogcímen más szerezze meg pl. a felesége az üzletrészt. Az üzletrész értékét, ha nem tudnak megállapodni, igazságügyi szakértő állapítja meg.

7/ Hogyan tudom csökkenteni az általam fizetendő gyermektartásdíj összegét?

Gyerekem született a második házasságomból, és őt is el kell tartanom, jelen pillanatban rosszabbul keresek, mint amikor a bíróság megállapította a tartásdíj összegét. A bírósághoz kell fordulnia, és kérni a gyermektartásdíj összegének a leszállítását arra való tekintettel, hogy a körülményei megváltoztak. A bíróság újból beszerzi az Ön kereset, kimutatását, és ez alapján, valamint az új gyerekre való tekintettel leszállítja a tartásdíj összegét.

8/ A bontóperünk véget ért. A házasság alatt a férjem nagyvonalú volt velem szemben és kaptam tőle ajándékba egy közepes gépkocsit újonnan, és születésnapra, házassági évfordulóra komolyabb értékű ékszereket. Most a volt férjem ajándék-visszakövetelése iránti pert indított ellenem. Kérdésem: Van e esélye hogy az ajándékot tőlem visszavegye?

Kérdés: visszakövetelheti e a jó eséllyel a házasság felbontása után a házasság alatt ajándékba kapott autót?

Az ajándék visszakövetelhető! Feltétele hogy az ajándékozó létfenntartása veszélybe kerüljön, hogy az ajándékozó sérelmére súlyos jogsértés történjen, illetve a harmadik ami esetünkben is fennállhat, az az ajándékra okot adó téves feltevés meghiúsulása miatt.

Nyilván a volt férj arra hivatkozhat, hogy arra a feltevésre adta az ajándékot Önnek, hogy a házasság tartós lesz.

Ha azonban a házasság felbontását kizárólag az ajándékozó házastárs felróható magatartása idézte elő akkor az ajándék ugyan visszakövetelhető, de ezt a pert nem fogja megnyerni. A bíróság nem fogja megítélni, hogy adja vissza az ajándékot, ha azonban mindketten okot adtak a házasság felbontására, közös megegyezést ajánlom.

Két éve különélek házastársamtól, külföldön ritkán látogatok haza, de mivel messze élek, ez komoly költségbe kerül. Amit ráköltöttem a közös vagyont megosztottuk, és más kérdésben nincs vita köztük, mert gyerekünk nem született. El szeretnék válni, de nem fogok tudni részt venni a bontóperi tárgyalásokon.

Kérdés: hogyan tudok elválni, ha külföldön élek és nem tudok részt venni a bontóperi tárgyalásokon?

Válasz: Lehetősége van elválni, de miután a tárgyalásokon nem fog megjelenni, közös megegyezéses bontásra nincs lehetősége. Szükségszerű, hogy jogi képviselő bízzon meg a válóper lebonyolításával, aki képviseli Önt. Nyilván a házastársa nem ellenzii a házasság felbontását, két tanú meghallgatását követve a bíróság fel tudja bontani a házasságát.

Dokumentumokra van szükség, amit a jogi képviselő elkészít, és amelyet Önnek alá kell írnia, és azt a magyar konzulátuson hitelesíteni.

Ezeket a jogi képviselő a tárgyaláson benyújtja és ebben az esetben a házasságot az Ön személyes jelenléte nélkül is felbontják.

Gyermektartásdíj

Kérdés: meddig kell fizessem a gyerektartás díját, ha gyermekem nem tartja velem a kapcsolatot?

Válasz: Ha a gyermek kiskorú, a főszabály szerint a gyermek 18 éves koráig kell fizetni a tartásdíjat, a saját tartásának rovására is. Akkor is fizetnie kell, ha a gyermek bármely okból nem tartja Önnel a kapcsolatot.

Ha gyerek nagykorú, más a helyzet. A főszabály az, hogy a nagykorú gyerek szükséges tanulmányai idejére (főiskola, egyetem, külföldi egyetem, egyéb képzések) rokontartásdíjat állapíthat meg a bíróság, a munkaképes nagykorú részére.

Ebben az esetben, ha a gyerek nem tartja Önnel a kapcsolatot, a bíróság vizsgálja, hogy a kapcsolattartás elmaradása felróható-e a gyermeknek vagy sem, vagy egyéb okból érdemtelen-e a tartásra. Ha a gyerek nem megfelelő magatartást tanúsít Önnel szemben, lehetősége van a tartás megszüntetésére. Ezt a bíróságtól kell kérnie. Ezekben az esetekben a főszabály az, hogy a nappali tagozatos tanulmányainak befejezéséig járhat tartásdíj, de csak az első szakképzettség megszerzéséig. A bíróság vagy %-os-, vagy meghatározott összeget állapít meg.

Kérdés: lehetőségem van e arra, hogy a gyermekünkkel a kapcsolatot az új párommal együtt tarthassam?

Házassági bontópert indítottam a feleségem ellen, a közös lakásból elköltöztem, és az új párommal élek. A feleségem nem engedi, hogy a kislányunk találkozzon az új párommal. Megteheti e?

Válasz: Ezt nem teheti meg, mert a gyermek szempontjait kell nézni és nem az övét. Ha haragszik Önre az lehet, de a gyereknek joga van önnel és az Ön párjával találkozni. Ha ezt megakadályozza, az ellentétes lehet a gyerek érdekével, és alapjául szolgálhat a gyermekelhelyezés megváltoztatásához is. Az elvált szülők, ha nem áll fönt gyerekre káros hatás, nem akadályozhatja meg a gyermek kapcsolattartását.



Kérdezzen tőlünk!

Név:
E-mail cím:
Telefonszám:
Üzenet: